دیپ فیک و رسانه : هنگامی‌که از دیپ فیک در اخبار تلویزیونی استفاده شود، چه اتفاقی می‌افتد؟

تاکنون بخش اعظم تمرکز در زمینه «جعل عمیق» ویدیوهای تحریف‌شده سیاستمداران و چهره‌های عمومی نظیر اشخاص ممتاز (سلبریتی ها) بوده است. مع‌هذا ما در عصر خود از «اخبار جعلی» و نفوذ افراد بدخواه احتمالاً شاهد روندی بسیار خطرناک‌تر خواهیم بود که عبارت است از «اخبار تحریف‌شده شده» که در آنها ایستگاه‌های خبری تلویزیونی نظیر سی ان ان و بی بی سی در معرض خطر «جعل عمیق» قرار دارند.

سیاستمداران نوعاً نیازمند الگوریتم هوش مصنوعی برای این نیستند که آنها را وادار سازد مطالب احمقانه به زبان‌آورند. یک ویدیوی تحریف‌شده شده که از سوی یک مقام منتخب انتشاریافته که بدون اندیشه قبلی در آن اظهاراتی بیان می‌گردد مطمئناً می‌تواند مضر بوده و انتخابات را دچار اختلال کند. لیکن عامه مردم آن‌چنان نسبت به نمایندگان خود که بیاناتی سؤال برانگیز ابراز می‌دارند عادت کرده‌اند که هنوز مشخص نیست تنها چه میزان از تأثیر منفی از یک «جعل عمیق» بر بسیاری از مقامات دولتی واردشده است.

خبرنگاران و گویندگان خبر از سوی دیگر حوزه‌ای به شمار می‌روند که بسیار کمتر موردبحث قرارگرفته است.

هنگامی‌که گوینده خبر سی ان ان یا بی بی سی درمعرض همین‌گونه از برخورد قرار می‌گیرد چه اتفاقی می‌افتد؟

اخبار جعلی و عوامل خارجی نفوذ از پیش وب سایت‌های جعلی را ایجاد کرده‌اند که با وب سایت‌های واقعی بسیاری از رسانه‌های های خبری عمده یکسان به نظر می‌رسند و عکس‌های فوری از صفحات جاری تصویری از توئیت‌هایی را که مدعی هستند بیاناتی از خبرنگاران شناخته‌شده ورسانه‌های های خبری آنها هستند به اشتراک می‌گذارند. وقتی این جعل به قلمرو ویدیو واردمی‌شود چه اتفاقی خواهد افتاد؟

تصور کنید پخش زنده‌ای از یک حساب رسانه اجتماعی در حال ارسال است که بسیار شبیه حساب‌رسمی رسمی سی ان ان یا بی بی سی به نظر می‌رسد و یکی از گویندگان معمول خبر آنها را به تصویر می‌کشد که در استودیو معمول آنها در حال بحث پیرامون اخبار روز است. ناگهان این پخش زنده تبدیل به اخبار فوری می‌شود مبنی بر این که یک حمله سایبری عمده که منجر به ویرانی صنعت بانکداری خواهد شد ظرف چند ساعت آینده وقوع خواهد یافت ولی به بانک‌ها دستور داده‌شده شده که وقوع هر خطری را انکار کنند. ظرف چند ثانیه این اخبار جعلی می‌تواند تبدیل به اخبار واقعی گردد چراکه که شهروندان برای بیرون کشیدن پول خود به بانک‌ها هجوم می‌برند.

نسخه‌های ارتقاء یافته

یک «پخش زنده» جعلی عمیق می‌تواند خبر از یک حمله تروریستی بزرگ در حال وقوع داشته باشد و اینکه در جستجوی شخصی هستند که لباسی خاص به تن دارد یا کوله‌پشتی خاصی استفاده می‌کند و اینکه این افراد در حال حمل بمب‌هایی در این کیف‌ها هستند که ترکش آنها به افراد صدمه وارد خواهد ساخت و قصد دارند آنها را در مکان‌های شلوغ منفجر سازند. تصور بروز شورش و عواقب ناخوشایند و دهشتناک دشوار نیست.

پخش کلیپ‌های کوتاهی در رسانه‌های اجتماعی از گویندگان خبر که در حال اعلام اخبار مهم هستند از ارکان اصلی به شمار می‌آیند. امروزه اغلب این کلیپ‌ها علیرغم این نکته که به روش‌های گمراه‌کننده ادیت می‌شوند واقعی هستند.

وقتی رسانه‌های اجتماعی با سیلی از کلیپ‌های خبری جعلی مواجه می‌شوند چه اتفاقی میافتد؟

کلیپ‌های خبری جعلی می‌توانند خصوصاً برای اعتبار رسانه‌های خبری زیان‌آور باشند و این هنگامی است که کلیپ‌های قدیمی برای طرح دعاوی تکان‌دهنده حک‌ و اصلاح شده و سپس برای مورد سؤال قرار دادن بی‌طرفی یا صلاحیت ایستگاه‌های خبری عمده مورداستفاده قرار می‌گیرند.

این تقریباً قطعی است که جعل‌های عمیق مخصوص صنعت خبر تلویزیونی هستند. پس چطور می‌توانیم علیه آنها محافظت کنیم؟

شاید راحت‌ترین راه مبارزه با چنین تحریف‌هایی در دیپ فیک و رسانه ها این است که آنها را با آرشیوهای شناخته‌شده مورداطمینان نظیر آرشیو اینترنتی Television News Archive مقایسه کنیم. با استفاده از رابط‌هایی نظیر GDELT’s Television Explorer به‌گونه‌ای نسبتاً راحت می‌توان کلمات کلیدی را برای آگاهی یافتن از متن یک کلیپ خبری ارائه‌شده مورد جستجو قرار داد تا مشخص شود آیا درواقع باسابقه موجود در آرشیو آن خبر مطابقت دارد یا خیر.

کلیپ‌های ویدیویی که متن آنها با آنچه در سوابق آرشیو یافته شده‌اند همخوان نیست، بایستی به‌عنوان مظنون نشان‌دار شوند، درحالی‌که کلیپ‌های منطبق بایستی مستقیماً به لحظه واقعی در خبر اصلی متصل گردند و به کاربر اجازه دهند که آن را در متن مشاهده نموده و از هرگونه ادیتی که در مورد متن مهم حذف‌شده از کلیپ صورت گرفته و معنی آن را تغییر خواهد داد آگاهی یابند.

البته این کار موجب توقف جعل‌های عمیق نخواهد شد که با ادعای دروغین قصد دارند لحظاتی را به تصویر بکشند که خبرنگاران به‌طور غیرزنده و باصداقت در حال اعلام اخبار هستند ولی حداقل مسئله خبرهای تحریف‌شده را خطاب قرار می‌دهند.

با در نظر گرفتن تمامی موارد فوق، طولی نخواهد کشید که «جعل‌های عمیق» خبرنگاران و گویندگان خبر را هدف قرار داده و نگرانی‌های کاملاً جدیدی را در بحث خبرنگاری را به بدترین شکل ممکن مطرح سازند. مع‌هذا، حداقل برای جهان خبرنگاری از طریق پخش خبر به‌صورت الکتریکی جستجوهای ساده کلمات کلیدی نسبت به آرشیوهای مورد اعتماد و شناخته شده نظیر Internet Archive’s Television News Archive به شدت چنین جعل‌هایی و نیز آماده‌سازی متون انتقادآمیز حتی برای کلیپ‌هایحقیقی و مشروع را تحت کنترل درخواهد آورد. سرانجام، باید گفت که به نظر می‌رسد که هیچ‌کدام از بخش‌های جامعه از « جعل‌های عمیق» در امان نخواهند بود.

 

منبع : forbes.com

/ ترجمه : پویا جعفری / دیپ فیک و رسانه