فیسبوک و رسوایی های امنیتی جدید

فیسبوک مشکلات زیادی دارد و به نظر می رسد این گرفتاری ها تمامی ندارد.
اخیرا این شرکت ۵ میلیارد دلار از درامدش را برای پوشش دادن به جریمه احتمالی از سمت نهاد FTC اختصاص داده .
جریمه ای که در ادامه تحقیقات این نهاد درباره نقض حریم خصوصی کاربران توسط فیسبوک ممکن است گریبان این شرکت را بگیرد.

این هفته Facebook درگیر سه گرفتاری حقوقی مجزا در آمریکا وخارج از آمریکا شد که همگی مربوط به سواستفاده از اطلاعات کاربران بود.

تحقیقات دادستانی نیو یورک در مورد رسوایی فیسبوک در جمع آوری ایمیل های کاربران

دادستانی نیو یورک تحقیقاتی را در ارتباط با بایگانی کردن بی اجازه لیست کانتکت های ایمیل کاربران در خلال فرایند ثبت نام کاربران آغاز کرده است.

اوایل این ماه فیس بوک هنگام آزمایش یکی از بدترین شیوه های اهراز هویت در فرایند ثبت نام مورد مواخذه قرار گرفت.فرایندی که درآن از کاربران جدید هنگام ثبت نام درخواست میشد که پسورد ایمیل خودشون را برای اهراز هویت وارد کنند.

علاوه بر این معلوم شد که هفته قبل این شبکه اجتماعی بدون نیت قبلی ایمیل حدود ۱.۵ میلیون کاربر جدید را روی سرورهای خودش آپلود کرده بدون اینکه کاربران این موضوع را بدانند فیسبوک اذعان کرده از این داده ها برای شبکه ارتباطات اجتماعی وپیشنهاد دوست یابی استفاده شده.

بنا بر نظرلتیشیا جیمز دادستاننیو یورک، این ایمیل های جمع آوری شده احتمال دارد صدها میلیون کاربر فیسبوک را در دسترس تبلیغات هدف مند قرارداده باشد.

به گفته جیمز “فیسبوک بارها به حریم شخصی افراد بی احترامی کرده وهمزمان با داده کاوی این اطلاعات میلیون ها دلار درامد کسب کرده والان زمان این رسیده که این شبکه اجتماعی در قبال اطلاعات فردی واستفاده از آنها پاسخگو باشد.”

در واکنش به این خبر یکی از سخنگویان فیسبوک به نیو یورک تایمز گفته که با  دفتر  دادستانی برای حل وفصل و پاسخگویی به این اتهامات در ارتباط هستند.

تحقیقات ایرلند از فیسبوک در مورد رسوایی Plaintext passwords

کمیسیون امنیت داده های ایرلند تحقیقاتی را  آغاز کرده که در ارتباط با یک مشکل امنیتی است که  ماه پیش نمایان شده.زمانی که فیسبوک اعلام کرد که صدها میلیون پسورد مربوط به کاربران  فیسبوک،فیسبوک لایت،واینستاگرام در plaintext روی سرورهای فیسبوک رها شده.

همزمان گزارش شد این اتفاق پسورد دها هزار کاربر اینستاگرام را در معرض دسترسی در plaintext قرار داده وبعد معلوم شدتعداد کاربران اینستاگرام در این موضوع درگیر شدند میلیون ها نفر است.

پسورد های لو رفته در واقع ازسال ۲۰۱۲ تا الان بودند ودر تمام این مدت برای ۲۰۰۰ نفر از کارمندان فیسبوک قابل دسترس بودند.

شکایت کانادا از فیسبوک در جریان رسوایی Cambridge Analytica

سازمان های تنظیم مقررات کانادا شکایتی را از فیسبوک در ارتباط با پرونده Cambridge Analytica مربوط به ماه مارس ۲۰۱۸ و ارتباط آن با حریم خصوصی شهروندان کانادا مطرح کردند.

در طی تحقیقات انجام شده اینگونه گفته شده که فعالیت های امنیتی انجام شده در فیسبوک اجازه داده تا از اطلاعات فردی برای مقاصد سیاسی بهره برداری شود.

نهاد های نظارتی سال گذشته این تحقیقات را زمانی آغاز کردند که مشخص شد یک مرکز مشاوره سیاسی انگلیسی به نام Cambridge Analytica اطلاعاتی را از ۸۷ میلیون کاربر بدست آورده وبدون آگاهی آنها از این داده ها برای مقاصد سیاسی استفاده کرده.

در گزارش گفته شده که فیسبوک مسئولیت خود در قبال اطلاعات شخصی وصیانت از آنها را نادیده گرفته ودر حال محول کردن این ایم موضوع به کاربران واپلیکیشن هاست.همزمان FTC هم وارد جریان این رسوایی شده وتحقیقاتی رو آغاز کرده.

این باعث شده فیسبوک ۵ میلیارد دلار از درامدش را برای جریمه های احتمالی در نظر بگیرد.