مزایای تکنولوژی دیپ فیک : تکنولوژی دیپ­ فیک دارای کابردهای مثبت در بسیاری از صنایع است، مثل فیلم­ها، رسانه آموزشی و ارتباطات دیجیتال، رسانه اجتماعی و سلامت، علوم مواد، و شاخه ­های کاری متعدد مثل مد و تبلیغات.

صنعت فیلم می­تواند از تکنولوژی دیپ­ فیک به روش­های متعددی بهره ببرد. به عنوان مثال، می­تواند به ساخت صداهای دیجیتال برای بازیگرانی که صدای خود را به دلیل بیماری از دیت داده­اند کمک کند یا می­تواند فیلم را به روزرسانی کرد به جای آنکه دوباره فیلم­برداری کرد. فیلم­سازان قادر هستند صحنه­ های کلاسیک در فیلم­ها را بازسازی کنند، از افکت­ های خاصی استفاده کنند و ویرایش صورت بعد از تولید را بهبود دهند و ویدیوهای غیرحرفه ­ای را به کیفیت حرفه­ ای بهبود بخشند. همچنین تکنولوژی دیپ­ فیک امکان دوبله با صدای حقیقی و خودکار را برای فیلم­ها در هر زبانی فراهم می­کند، و در نتیجه به مخاطبان مختلفی امکان لذت­ بردن از فیلم­ها و رسانه آموزشی را می­دهد. کمپین آگاهی از مالاریا در سطح جهانی در سال ۲۰۱۹ که دیوید بکام در آن حضور داشت، موانع زبانی را با استفاده از تبلیغاتی از بین برد که در آنها از تکنولوژی تصویری و تغییر صدا استفاده شده بود تا آنها را چند زبانه نشان دهد. به طور مشابه تکنولوژی دیپ­ فیک می­تواند موانع زبانی را در کنفرانس­های تصویری با ترجمه کردن گفتار از بین ببرد و به طور همزمان حرکات صورت و دهان را هم تغییر دهد تا ارتباط چشمی را بهبود بخشد و باعث شود به نظر برسد همه به یک زبان صحبت می­کنند.

تکنولوژی موجود پشت ویدیوهای دیپ‌فیک امکان بازی­های چندبازیکن­دار و صحبت­های مجازی در سطح جهانی فراهم می­کند که در آن از حضور از را دور، صداگذاری و ظاهر حقیقی با استفاده از دستیارهای هوشمند استفاده می­شود که به سرعت گسترش یافته است. این مساله کمک می­کند که بتوان روابط انسانی بهتر و تعاملات آنلاین بهتری ایجاد کرد. به طور مشابه، این تکنولوژی می­تواند استفاده­های مثبتی در زمینه­ های اجتماعی و پزشکی داشته باشد. ویدیوهای دیپ‌فیک می­توانند به مردم کمک کنند تا با از دست رفتن فرد نزدیکشان مقابله کنند که برای این کار یک دوست از دست­رفته را به صورت دیجیتالی باز می­گردانند و در نتیجه به صورت بالقوه به فرد کمک می­کنند تا با فرد مورد علاقه خود خداحافظی کند و درد و رنج ناشی از آن کاهش یابد. علاوه بر آن این تکنولوژی می­تواند به صورت دیجیتالی نقص عضو را بازسازی کنند یا به مردم دو جنسی اجازه دهد خودشان را به عنوان جنسیت برتر ببینند. تکنولوژی دیپ­ فیک می­تواند حتی به مردمی که دارای آلزایمر هستند کمک کند که با ایجاد صورتی جوان برای آنها بتوانند به بازیابی حافظه کمک کنند. همچنین دانشمندان در حال یافتن کاربرد GAN است تا بتواند اشکالات اشعه X را شناسایی کنند و همچنین مسائل بالقوه آنها در ساخت مولکول­های شیمیایی مجازی را هم شناسایی ­کند تا به مباحث اکتشافات پزشکی و علمی سرعت بخشد.

کسب و کارها به مزایای تکنولوژی دیپ فیک علاقه­ مند هستند، زیرا می­تواند تبلیغات را موثرتر کند. به عنوان مثال، برندهای مختلف می­توانند با مدل­ هایی قرارداد ببندند که واقعا مدل نیستند و لباس­هایی را در زمینه مد روی انواع مختلف مدل­ها با رنگ­های پوست مختلف، قد، و وزن مختلف نشان دهند. علاوه بر آن ویدیوهای دیپ‌فیک امکان ایجاد محتوی بسیارشخصی می­دهد که می­تواند مشتریان را تبدیل به مدل کند؛ این تکنولوژی تناسبات مجازی را به کار می­برد تا بتوان قبل از خرید دید که لباس روی آنها به چه شکل خواهد بود و می­تواند تبلیغات لباس مورد نظر را با توجه به تفاوت در زمان فصلی ، وضعیت آب و هوایی، برای بیننده ایجاد کند. یک کاربرد بالقوه آن این است که می­توان به سرعت لباس­ها را به صورت آنلاین امتحان کرد؛ این تکنولوژی به افراد اجازه می­دهد نمونه­ای دیجیتالی از خودشان بسازند و بتوانند با استفاده از آواتارهای شخصی در مغازه­ های الکترونیکی رفت و آمد کنند . مزایای تکنولوژی جعل عمیق دیگری نیز در زمینه صوت و صدا وجود دارد که در مقالات بعدی به صورت جامع شرح میدهیم .

 

مترجم مقاله : پویا جعفری