پارچه‌های هوشمند

محققان مایکروسافت در حال ایجاد پارچه‌های هوشمندی هستند که می‌تواند اشیایی را که با آنها در تماس هستند، شناسایی کند.

یک شلوار جین به شما یادآوری می کند Airpod کم باتری خود را در جیب عقب فراموش کرده اید. یا یک سفره رومیزی به شما اطلاع می دهد که قبل از خروج از خانه کارت اعتباری خود را برنداشته اید. اینها از جمله برنامه‌های آینده‌ای است که مهندسان مایکروسافت برای فناوری جدید در زمینه منسوجات هوشمند در حال توسعه، در ذهن دارند.

هدف پروژه Capacitivo، ایجاد پارچه هایی است که بتواند اشیایی را که با آنها تماس می گیرند، شناسایی کند. این روش که از قبل در بین مهندسین برق شناخته شده است، به لطف یک تکنیک شناسایی شناخته شده به عنوان سنجش خازنی، متکی به الکترودهایی است که تغییرات بارهای الکتریکی را در هنگام تماس با یک جسم خاص تشخیص داده و اندازه گیری می کنند.

با ترکیب حسگر خازنی با هوش مصنوعی، محققان مایکروسافت توانسته‌اند پارچه‌هایی ایجاد کنند که بتواند اجسام غیر فلزی مانند مواد غذایی و مایعات و سایر وسایل خانگی مانند کتاب، کاسه یا شمع را تشخیص دهد. نتایج، تاکنون قانع کننده بوده است. Capacitivo در آزمایشات مربوط به ۲۰ جسم مختلف، ۹۴.۵٪ شناسایی دقیق را انجام داده است.

علاوه بر اینکه این سیستم تلاش می کند بین انواع مختلف مایع تمایز قائل شود مثل یک لیوان شیر یا یک لیوان نوشابه، Capacitivo قادر است پر یا خالی بودن یک ظرف و حتی خشک یا مرطوب بودن خاک یک گیاه کوچک رومیزی را نیز تشخیص دهد.

با استفاده از این فناوری، یک سفره هوشمند می تواند به کاربر یادآوری کند که گیاهان خود را آبیاری کند. بسیاری از برنامه های دیگر را نیز می توان برای Capacitivo تصور کرد. محققان می‌گویند: “یک اقدام مطلوب را می‌توان آغاز کرد.” “به عنوان مثال، دستور تهیه یک اسموتی می تواند بر اساس میوه یا سبزی موجود در داخل یک سبد و از طریق پارچه آن تشخیص داده شود و به کاربر پیشنهاد شود.”

این فناوری همچنین می تواند اندازه گیری کند که چه مقدار نوشیدنی در لیوان شما باقی مانده است و به طور خودکار برنامه رژیم غذایی شما را به روز  کند.

بدون دیدگاه برای پارچه‌های هوشمند

    دیدگاهتان را بنویسید

    نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *